فاضلاب خاکستری چیست؟

فاضلاب خاکستری همان فاضلاب حاصل از حمام ها، شستشوی لباس، ماشین ظرفشویی و هر نوع فاضلابی که آلودگی های کلیفرمی (Fecal and Total Coliform) ندارند، می باشد. واژه آب خاکستری تعریفی مابین “آب سفید” یا همان آب آشامیدنی و “آب سیاه” که فاضلاب توالت و سرویس های بهداشتی است، می باشد. فاضلاب خاکستری بیش از ۶۲ درصد مصارف خانگی را شامل می شود، بنابراین تصفیه فاضلاب خاکستری و بازگردانی  آن بسیار حائز اهمیت می باشد.

gray water header 300x100 - تصفیه فاضلاب خاکستری

به دلیل نداشتن آلودگی های میکروبی و عدم وجود پاتوژن های بیماری زا نسبت به سایر فاضلاب ها (مانند فاضلاب شهری، صنعتی یا …) تصفیه و استفاده مجدد از این نوع فاضلاب راحت تر بوده و این امر سبب صرفه جویی در مصرف آب می شود.

تصفیه فاضلاب خاکستری

تصفیه فاضلاب خاکستری با توجه به ظرفیت و کیفیت آن به روش های مختلف تصفیه می شود. در ظرفیت های کم روش های ساده تر و در ظرفیت های بالا روش ها و فرآیندهای پیچیده و چند مرحله ای انجام می شود. معمولا در تصفیه فاضلاب خاکستری در ظرفیت های پایین از سیستم فیلتراسیون که شامل: فیلتر دیسکی، فیلتر شنی، فیلتر میکرونی و سپس ضد عفونی (به صورت کلرزنی یا لامپ UV) می باشد.

با توجه به اینکه فاضلاب تصفیه شده را برای چه مصرفی به کار می بریم فرآیند های تصفیه مختلف نیز بر روی آن انجام می شود. به عنوان مثال اگر بخواهیم مواد آلی موجود در فاضلاب نیز حذف شوند، باید در کنار روش های فیزیکی، روش های شیمیایی مانند انعقاد و لخته سازی شیمیایی نیز انجام شود.

رایج ترین روش برای استفاده مجدد از فاضلاب خاکستری استفاده از سپتیک تانک می باشد، و به این دلیل که آلودگی آن نسبت به فاضلاب های دیگر بسیار کمتر می باشد با در نظر گرفتن زمان ماند در سپتیک تانک و سپس گذر از فیلتر شنی عمل تصفیه انجام شده و می توان برای آبیاری گیاهان از آن استفاده کرد. در صورتی که مصارف دیگری مد نظر باشد مراحل و فرآیند های دیگری نیز بر روی آن انجام خواهد شد.

greysystem 300x173 - تصفیه فاضلاب خاکستری

کاربرد

فاضلاب خاکستری تصفیه شده برای مصارف مختلف همچون فلاشینگ های سرویس بهداشتی، مصارف آبیاری و کشاورزی، همچنین در صنعت برای سیستم های خنک کننده، میکس بتن، در شکست های هیدرولیکی و سایر مصارف (غیر شرب) استفاده می شود.

 

این صفحه را به اشتراک بگذارید