تصفیه فاضلاب صنایع نوشابه و آبمیوه سازی

مصرف آب در صنایع مختلف مانند صنایع غذایی باعث ایجاد فاضلاب می شود و بسته به نوع صنعت، حجم و کیفیت فاضلاب تولیدی تغییر خواهد کرد. میزان BOD و همچنین مواد معلق فاضلاب صنایع مختلف نیز متفاوت می باشد. در فاضلاب صنایع نوشابه و آبمیوه حدود اکسیژن خواهی بیولوژیکی (BOD) بین ۶۰۰ تا ۴۵۰۰ و اکسیژن خواهی شیمیایی ۱۲۰۰ تا ۸۰۰۰ می باشد.

fb segment soft drink header 300x95 - فاضلاب صنایع نوشابه و آبمیوه

فاضلاب صنایع نوشابه و آبمیوه شامل مواد مختلفی مانند آب، دی اکسید کربن، کافئین، شیرین کننده ها، اسید ها، مواد معطر و بسیای مواد دیگر حتی به میزان کم می باشند. در این صنعت به دلیلی شستشوی ماشین آلات، کف، شیشه های خالی و … مصرف آب بسیار بالا می باشد. آب مصرفی برای شست و شو و بخصوص شست و شوی شیشه ها از آب شهری تامین و در حدود ۷۹ درصد از آب مصرفی این صنعت به فاضلاب تبدیل می شود. میزان فاضلاب تولیدی ۲ الی ۴ لیتر به ازای هر لیتر نوشابه یا آبمیوه تولیدی می باشد.

Coke bottles e1347964736771 300x225 - فاضلاب صنایع نوشابه و آبمیوه

اغلب به علت استفاده از سود در شست و شوی، فاضلاب قلیایی می باشد. آنالیز های آزمایشگاهی نشان داده است فاضلاب صنایع نوشابه و آبمیوه از نوع متوسط و رقیق می باشد. با این حال از لحاظ بار آلودگی و کیفی دارای مواد آلاینده و شاخص های آلودگی بالا می باشد که نمی توان بدون انجام تصفیه به فاضلاب شهری تخلیه نمود.

 

 

CarbonActive 300x278 - فاضلاب صنایع نوشابه و آبمیوه

روش تصفیه

برای تصفیه فاضلاب این صنعت با توجه به میزان اکسیژن خواهی بیولوژیکی و شیمیایی روش ها و فرآیند های مختلفی استفاده می شود. روش های رایج در تصفیه فاضلاب حاصل از صنایع نوشابه و آبمیوه فرآیند های هوازی مانند هوادهی گسترده لجن فعال (EAAS) و گاها فرآیند های بیهوازی همچون UASB می باشد.

به عنوان مثال در قسمت شست و شوی شیشه و بطری ها می توان با استفاده از فیلتر کربنی آب را تا حدود ۴۰ درصد تصفیه و برای مصارف دیگر مانند کشاورزی و آبیاری فضای سبز استفاده کرد. فیلتر کربنی پس از مدتی استفاده، از مواد آلی اشباع شده و نیاز به احیا دارد. یکی از راه های احیاء کردن استفاده از روش های فیزیکی و بخار داغ است. در کارخانجات این صنایع بخار داغ بسیاری بوسیله دستگاه های دیگر تولید می شود که می توان از آن برای احیای فیلتر کربنی استفاده نمود. بنابراین این روش بسیار اقتصادی و کاربردی می باشد.

از روش های دیگری که فاضلاب را بین ۹۴ تا ۹۷ درصد تصفیه می کند می توان به روش های بیولوژیکی هوازی و گاها بی هوازی اشاره نمود.

گروه صنعتی رایمون سازنده انواع پکیج های تصفیه فاضلاب صنایع نوشابه و آبمیوه با بهترین کیفیت می باشد.

هدف ما ارائه خدمات با محوریت خلق ارزش های برتر برای گروه مشتریان می باشد.

مطالب مرتبط در زمینه فاضلاب صنایع نوشابه و آب میوه:

پکیج فاضلاب

پکیج تصفیه فاضلاب

تصفیه خانه فاضلاب

تصفیه فاضلاب صنعتی

نوشته های مفید در زمینه فاضلاب صنایع نوشابه و آب میوه:

تصفیه فاضلاب صنایع هسته ای

تصفیه فاضلاب صنایع کاغذ سازی

فاضلاب قالیشویی

فاضلاب کارواش

حذف مواد دارویی از پساب تصفیه خانه فاضلاب

تصفیه فاضلاب کارواش

تصفیه صنایع رنگ و رزین

تصفیه فاضلاب صنایع فولاد و آبکاری

تصفیه فاضلاب صنایع دامداری و کشاورزی

تصفیه فاضلاب صنایع غذایی و لبنی

تصفیه فاضلاب صنایع پتروشیمی

 

 

این صفحه را به اشتراک بگذارید