پارشال فلوم:

Raymon Parshall flume 1 - پارشال فلوم

پارشال فلوم یا همان ناودان پارشال یکی از مشهور ترین ناودان  هایی است که در آمریکا کاربرد فراوان دارد و در سال ۱۹۸۳ توسط شخصی به نام “پارشال” طراحی گردیده است. برآورد دبی جریان و حجم آب عبوری در شبکه های انتقال آب، کانال ها و تصفیه خانه های آب و فاضلاب از اهمیت ویژه ای برخوردار است. وسایل مختلفی ازجمله انواع سرریز، دریچه و انواع مختلف فلوم در این زمینه مورد استفاده قرار می گیرند. یکی از این ابزار ها، پارشال فلوم می باشد.

پارشال اساسا جهت اندازه گیری دبی جریان در مسیر یک کانال روباز طراحی می شود. در این سازه آب از روی یک قسمت مسطح و پهن به تدریج همگرا می شود و پس از عبور از قسمت گلویی که شیبی به طرف پایین دارد، وارد قسمت واگرا و دارای شیب به سمت بالا می شود. پارشال فلوم یک سازه ی تبدیل است و عمق بحرانی ایجاد می کند، با اندازه گیری عمق بحرانی و استفاده از روابط هیدرولیکی مرتبط می توان دبی عبوری را به دست آورد.

Raymon Parshall flume 2 271x300 - پارشال فلوم

انواع پارشال فلوم:

اندازه ی پارشال با اندازه ی گلویی آن بیان می شود و برای طراحی آن می توان از جدولی که اندازه ها و ضرایب استاندارد مورد نیاز برای طراحی پارشال در آن وجود دارد استفاده نمود.از نظر پهنا، پارشال فلوم به سه گروه با پهنای کم، متوسط و زیاد تقسیم می شود. در تصفیه خانه های فاضلاب بیشتر از نوع متوسط استفاده می گردد.

Raymon Parshall flume 3 238x300 - پارشال فلوم

پارشال فلوم ها با توجه به نوع کاربرد از مواد مختلفی مثل فایبرگلاس، فولاد ضد زنگ، فولاد گالوانیزه، آلومینیوم، چوب و پلاستیک ساخته می شوند. با نصب دستگاه های اندازه گیری مانند فلومتر های التراسونیک نیز می توان میزان دبی عبوری از مجرا را اندازه گیری نمود.

این صفحه را به اشتراک بگذارید