پکیج تصفیه فاضلاب

پکیج تصفیه فاضلاب با استفاده از تکنولوژی های مدرن به منظور تصفیه فاضلاب های شهرک های مسکونی، بیمارستان ها، کارخانجات و … و استفاده مجدد به ویژه مصارف کشاورزی و آبیاری فضای سبز بسیار حائز اهمیت می باشد. گروه صنعتی رایمون طراح و سازنده پکیج های تصفیه فاضلاب و ارائه دهنده راهکارهای بیولوژیکی به منظور حل مشکلات عدیده زیست محیطی ناشی از فاضلاب های شهرک های مسکونی، بیمارستان ها، کارخانجات و … آمادگی خود را جهت همکاری با کارفرمایان محترم اعلام می دارد. در این بخش توضیح کوتاهی در زمینه پکیج های تصفیه فاضلاب ارائه خواهد شد.

Raymon Header Small communities wastewater treatment4 1 - پکیج تصفیه فاضلاب

متداول ترین مواد آلی فاضلاب های شهری که حاوی میزان قابل توجهی فاضلاب های صنعتی نباشند، عبارتند از: کربوهیدرات، چربی، پروتئین، اوره، صابون، دترجنت و محصولات حاصل از تجزیه یا تلاشی آنها، کربوهیدرات ها و چربی ها حاوی کربن، هیدروژن و اکسیژن می باشند؛ پروتئین ها علاوه بر این عناصر، حاوی نیتروژن، گوگرد و فسفر هستند. اوره مرکب از کربن، هیدروژن، اکسیژن و نیتروژن می باشد. صابون ها عمدتا” حاوی کربن، هیدروژن و اکسیژن بوده و دترجنت ها علاوه بر این عناصر، حاوی فسفر هستند. همچنین ممکن است که مقادیر ناچیزی عناصر دیگر، از قبیل حشره کش، آفت کش و سایر مواد شیمیایی کشاورزی باشند که از طریق نشتاب وارد آنها شده اند. عناصر و ترکیبات آلی موجود در فاضلاب های صنعتی، به شدت از یک نوع صنعت به دیگری متفاوت است. همچنین، ممکن است که تفاوت هایی بین یک صنعت، مانند صنعت پتروشیمی، وجود داشته باشد. مواد الی باقیمانده بعد از تصفیه بیولوژیکی (یعنی، بخش غیر قابل تجزیه بیولوژیک) شامل ترکیباتی است که بسیار کند متلاشی شده و از جنبه تجزیه بیولوژیکی مقاوم هستند.

 

پکیج تصفیه فاضلاب فلزی (کربن استیل با پوشش اپوکسی) گروه صنعتی رایمون

بیستون - پکیج تصفیه فاضلاب

پکیج تصفیه فاضلاب پتروشیمی، طراحی، ساخت و اجرا توسط گروه صنعتی رایمون

 

 

شرکت نفت و گاز - پکیج تصفیه فاضلاب

پکیج تصفیه فاضلاب بیستون، طراحی، ساخت و اجرا توسط گروه صنعتی رایمون

 

 

 

Package 1 - پکیج تصفیه فاضلاب

پکیج تصفیه فاضلاب دانشگاه زنجان، طراحی، ساخت و اجرا توسط گروه صنعتی رایمون

 

 

سپهر - پکیج تصفیه فاضلاب

مخزن ۲۵۰۰ مترمکعبی سپهر، ساخت و اجرا توسط گروه صنعتی رایمون

 

 

پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلن

در مناطقی که دارای رطوبت بالا هستند، به طور معمول از پکیج های پلی اتیلن تصفیه فاضلاب استفاده می شود. این پکیج ها در برابر خوردگی بسیار مقاوم بوده و مناسب جهت استفاده به صورت دفنی هستند. دارای تاییدیه سازمان محیط زیست بوده و از نشر آلودگی و بو به محیط جلوگیری می کند. این پکیج ها حتی بعد از نصب قابل جابه جایی می باشند.

گروه صنعتی رایمون با سابقه درخشان و استفاده از تکنولوژی روز دنیا مدت زیادیست در زمینه ساخت انواع پکیج تصفیه فاضلاب انسانی و صنعتی فعالیت دارد. پساب تصفیه شده خروجی از این پکیج ها به دلیل قابلیت استفاده مجدد در آبیاری و کشاورزی کمک چشک گیری به بحران کم آبی و خشکسالی در کشور ما می کند. اصلی ترین فرآیند مورد استفاده در پکیج های تصفیه فاضلاب رایمون فرآیند لجن فعال با هوادهی گسترده  (EAAS)می باشد.

فرایند تصفیه در پکیج پلی اتیلن تصفیه فاضلاب

فاضلاب ورودی به پکیج تصفیه فاضلاب پس از عبور از آشغالگیر، وارد حوضچه دانه گیری شده و با ورود به ایستگاه پمپاژتوسط پمپ های لجن کش به داخل پکیج انتقال می یابند. در داخل مخزن، با ورود به ناحیه هوازی، مواد آلی و آلاینده ها توسط میکروارگانیسم ها تجزیه می گردد که این امر منجر به کاهش Chemical oxygen demand  و Biochemical oxygen demand می گردد. پس از این مرحله فاضلاب وارد بخش ته نشینی شده و بیومس شکل گرفته در ناحیه هوادهی ته نشین میگردد. خروجی شفاف شکل گرفته در ناحیه ته نشینی از طریق سرریز ها وارد بخش کلرزنی می گردد. کلر زنی در این مرحله نقش گندزدایی و ضدعفونی داشته و در نهایت پساب تصفیه شده از پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلن قابلیت استفاده در کشاورزی و آبیاری را خواهد داشت.

پکیج های تصفیه فاضلاب گروه صنعتی رایمون به راحتی قابل به جا به جایی است. در صورتنیاز کارفرما می تواند درخواست افزایش ظرفیت تصفیه داده و همچنین عاری از هرگونه بو و آلودگی و دارای تاییدیه سازمان حفاظت محیط زیست می باشد.

 

کارگاه ساخت پکیج پلی اتیلن و سپتیک تانک گروه صنعتی رایمون

11 1 - پکیج تصفیه فاضلاب

 

 

 

14 1 - پکیج تصفیه فاضلاب

 

 

 

13 1 - پکیج تصفیه فاضلاب

 

15 - پکیج تصفیه فاضلاب

جهت کسب مشاوره رایگان و استعلام قیمت انواع پکیج تصفیه فاضلاب گروه صنعتی رایمون با ما تماس بگیرید.

۰۲۱-۴۴۱۷۹۴۵۵

 

 

مزایای استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب:

۱- دارا بودن قابلیت حمل و جابجایی

۲- قابل ارتقاء بودن در صورت تغییرات

۳- شکل ظاهری مناسب و حجم کم

۴-سهولت بهره برداری و نگهداری

۵- مصرف انرژی پایین تر نسبت به تصفیه خانه بتنی

۶- دارا بودن تمام واحدها و تجهیزات مورد نیاز برای تصفیه فاضلاب

مهم ترین روش های فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی تصفیه فاضلاب

نام روشتوضیحات
روش های فیزیکی تصفیهاشغالگیری، خرد کردن، متعادل سازی، اختلاط، ته نشینی، شناور سازی و ...
روش های بیولوژیکی تصفیهرسوب دهی شیمیایی، تبادل یونی، اکسیداسیون شیمیایی، ضدعفونی کردن و ...
بیولوژیکی هوازی - رشد معلقشامل فرآیندهای لجن فعال ( اختلاط کامل، هوادهی ممتد، راکتور ناپیوسته با عملیات متوالی (SBR)، هوادهی مرحله ای و ...)، نیتریفیکاسیون، لاگون هوادهی، هضم هوازی
بیولوژیکی هوازی - رشد چسبیدهفیلتر چکنده (TF)، دیسک های بیولوژیکی چرخان (RBC)، راکتور بیوفیلمی با بستر متحرک (MBBR)، لجن فعال با رشد چسبیده ثابت (IFAS) و ...
بیولوژیکی هوازی - رشد ترکیبیترکیبی از فرآیندهای رشد معلق و رشد چسبیده هوازی به صورت سری
بیولوژیکی بی هوازی - رشد معلقهضم بی هوازی، فرآیند UASB
بیولوژیکی بی هوازی - رشد چسبیدهفیلتر بی هوازی و ...
بیولوژیکی آنوکسیک - رشد معلقدنیتریفیکاسیون با رشد معلق
بیولوژیکی آنوکسیک - رشد چسبیدهدنیتریفیکاسیون با بستر ثابت
بیولوژیکی ترکیبی - رشد معلقفرآیندهای چند مرحله ای
بیولوژیکی ترکیبی - رشد معلق و چسبیدهفرآیندهای چند مرحله ای

 

MBBR5 300x200 - پکیج تصفیه فاضلاب

فرآیند MBBR

فرآیند MBBR، روشی نوین در فرآیندهای بیولوژیکی به منظور تصفیه فاضلاب جوامع کوچک می باشد که بهره گیری از این تکنیک در حال گسترش می باشد. در این تکنیک به منظور افزایش رشد بیو فیلم از مدیای شناور در مخزن هوادهی استفاده می شود، در نتیجه می توان از مزایای رشد چسبیده و لجن فعال در این روش توامان استفاده کرد.

در این روش وجود پکینگ مدیاها باعث می شود نسبت سطح به حجم در مخزن هوادهی زیاد شده و بنابراین حجم مخزن هوادهی کمتر خواهد شد. این کاهش حجم مخزن هوادهی باغث کاهش هزینه ساخت پکیج تصفیه فاضلاب می شود.

در سیستم لجن فعال متعارفی لجن مازاد تخلیه می شود و مقداری از آن به صورت لجن بازگشتی در فرآیند استفاده می شود اما در روش MBBR میکروارگانیسم ها بر روی مدیاها می توانند به سن بالاتر برسند و مدت بیشتری در سیستم باقی بمانند و این افزایش ماندگاری لجن (SRT) باعث انجام نیتریفیکاسیون می گردد.

نیتریفیکاسیون یک فرآیند نیتروژنی است که طی آن آمونیوم توسط باکتری های نیتروزوموناس به نیتریت، و سپس نیتریت توسط نیتروباکتر ها به نیترات تبدیل می شود.

فرآیند IFAS

2 1 300x200 - پکیج تصفیه فاضلاب

فرآیند IFAS نیز نوعی فرآیند لجن فعال است که در آن هر دو حالت رشد معلق و رشد چسبیده وجود دارد و به آن فرآیند دوگانه نیز می گویند. این فرآیند مشابه روش MBBR بوده با این تفاوت که در این روش روش مدیاهای رشد چسبیده به صورت ثابت هستند. مدیا یا حامل بیوفیلم ها در این روش از جنس اسفنج یا پلاستیک ساخته می شوند و چگالی آنها به آب نزدیک است.

هنگامی که باکتری ها بر روی سطح مدیا رشد می کنند و ضخامت لایه بیولوژیکی افزایش می یابد، به تدریج اکسیژن کافی به باکتری های لایه زیرین نمی رسد و همین موضوع باعث ایجاد شرایط آنوکسیک شده و امکان حذف بیولوژیکی ازت فراهم می شود که یکی از مزایای روش IFAS است. در سایر روش های لجن فعال به دلیل وجود اکسیژن کافی در مخزن هوادهی شرایط آنوکسیک ایجاد نشده و امکان حذف ازت وجود ندارد.

فرآیند IFAS معمولا به عنوان راه حلی به منظور ارتقای ظرفیت فرآیند لجن فعال متعارف مورد استفاده قرار می گیرد. امروزه بهره گیری از تکنولوژی ها و فرآیند های نوین و روز دنیا از جمله IFAS و MBBR با توجه به راندمان بسیار بالا در حذف آلاینده ها در حال گسترش می باشد.

2 300x197 - پکیج تصفیه فاضلاب

فرآیند هوادهی گسترده (EAAS)

این روش نوع تغییر یافته روش لجن فعال متعارف است که در آن با افزایش زمان ماند هیدرولیکی (HRT) و سن لجن تولیدی (SRT) و کاهش بارگذاری آلی سیستم، حجم لجن تولیدی به حداقل می رسد. در این روش نسبت به روش متعارفی حجم مخزن هوادهی بیشتر بوده بنابراین در مقابل شوک های آلی و هیدرولیکی مقاوم تر می باشد.

 

از مزایای پکیج تصفیه فاضلاب به روش هوادهی گسترده به موارد زیر می توان اشاره نمود:

۱- راندمان بیشتر از ۹۰ درصد در تصفیه فاضلاب

۲- عدم ایجاد بوهای نامطبوع

۳- بهره برداری ساده و کم هزینه

۴- مقاوم در برابر نوسانات دبی ورودی

۵- عدم نیاز به تجهیزات اضافی برای تثبیت و پردازش لجن

این روش به صورت واحد های پیش ساخته برای تصفیه فاضلاب جوامع کوچک کاربرد بسیار گسترده ای دارد. این روش معمولا به صورت پکیج های فلزی، کامپوزیتی و پلی اتیلنی برای جوامع کوچک به و صورت تصفیه خانه های بتنی برای جوامع بزرگ  طراحی و اجرا می گردد.

در فرآیند لجن فعال، جمعیت میکروبی متنوعی از میکروارگانیسم های هوازی به کار گرفته می شوند تا مواد آلی فاضلاب را به عنوان سوبستره مصرف نمایند و آن ها را از طریق تنفس و ساخت سلول های میکروبی حذف نمایند. واحدهای اصلی شامل یک راکتور بیولوژیکی به همراه منبع تامین اکسیژن، جدا کننده یا زلال ساز و پمپ برگشت لجن می باشد. جریان فاضلاب ورودی بلافاصله قبل از ورود به راکتور بیولوژیکی یا بلافاصله پس از ورود با جریان لجن فعال برگشتی مخلوط می شود. مخلوط لجن فعال و فاضلاب مایع مخلوط (mixed liquor) نامیده می شود. مواد جامد معلق مایع مخلوط (MLSS) معمولا در محدوده ۲۰۰۰ تا ۴۰۰۰ میلی گرم بر لیتر بر حسب وزن خشک قرار دارد. پس از ورود به راکتور، لجن فعال مواد جامد آلی معلق فاضلاب رابه سرعت جذب سطحی می نمایند که این پریود ۲۰ تا ۴۵ دقیقه طول می کشد.

سایر روایات فرآیند لجن فعال

روایات متعدد دیگری از فرآیند لجن فعال وجود داشته و هر کدام برای دستیابی به اهداف راهبری و طراحی خاصی توسعه یافته اند. به استثنای فرآیند هوادهی اصلاح شده، در همه فرآیندهای زیر در صورتیکه متوسط زمان ماند سلولی کافی بوده و شرایط محیطی و بخصوص میزان اکسیژن محلول مطلوب باشد نیتریفیکاسیون صورت خواهد گرفت. پارامترهای راهبری و طراحی برای تمامی این روایات نشان داده شده اند.

هوادهی پله ای (step)

فرآیند هوادهی پله ای دارای نسبت غذا به میکروارگانسیم برابر/ kgMLSS – day  kg BOD 0/2 –۰/۴ و بارگزاری حجمی  day-m3/kg BOD 0/6 – ۱ می باشد. این روایت فرآیند لجن فعال برای even out تقاضای اکسیژن مایع مخلوط در طول راکتور توسعه یافته است. این کار از طریق تعبیه بارگذاری های پله ای به استخر هوادهی که هر کدام برابر یک چهارم کل دبی فاضلاب ورودی است، انجام می گیرد. هرچند که تقاضای اکسیژن در انتهای بالادست جریان راکتور از انتهای پایین دست بیشتر است، بطور قابل ملاحظه ای در مقایسه با فرآیند لجن فعال متعارف تعدیل شده است. استخر هوادهی یک راکتور جریان قالبی پراکنده با ورودی پله های دبی می باشد.

در فرآیند هوادهی پله ای، زمان واکنش یا هوادهی بطور معمول ۳ تا ۵ ساعت (بر اساس دبی Q)، متوسط زمان ماند سلولی ۵ تا ۱۵ روز، نسبت برگشت از ۲۵ تا ۷۵ درصد و غلظت MLSS از حدود ۲۰۰۰ تا ۳۵۰۰ میلی گرم بر لیتر می باشد، همچنین راندمان حذف BOD و جامدات معلق معمولا” برابر ۸۵ تا ۹۵ درصد می باشد.

فرآیند راکتور بیولوژیکی غشائی (MBR)

MBR2 raymon 300x225 - پکیج تصفیه فاضلاب

فرآیند راکتور بیولوژیکی غشایی نیز از انواع فرآیند لجن فعال بوده با این تفاوت که عملیات  جداسازی لجن از آب توسط یک سیستم میکروفیلتراسیون به انجام می­ رسد. سیستم میکروفیلتراسیون را می ­توان هم در مخزن هوادهی و هم در خارج آن تعبیه نمود. این سیستم توانایی حذف ذرات با قطر بیشتر از محدوده ۰/۴-۰/۱ میکرومتر را دارد. از آنجا که اندازه ممنفذی غشا می تواند کمتر از ۱۰ میکرون باشد لذا پساب تولیدی در MBR بسیار زلال و ضد عفونی شده می باشد. همچنین این فرآیند بیومس را تغلیظ می کند. بنابراین حجم تانک مورد نیاز را کاهش و راندمان فرآیند تصفیه زیستی را افزایش می دهد. بنابراین MBR ها پساب بسیار با کیفیتی از نظر اجزای محلولی مثل مواد آلی و آمونیاک فراهم می کنند (هر دوس این آلاینده ها به وسیله تصفیه زیستی حذب می شوند). علاوه بر این چون در سیستم MBR نیازی به حذف بیومس از طریق ته نشینی نیست دبی جریان ورودی از MBR تاثیری بر کیفیت آب خروجی از این سیستم ندارد. این در حالی است که در فرآیند لجن فعال در صورت مطلوب نبودن راندمان ته نشینی جامدات، کیفیت پساب تصفیه شده تنزل پیدا خواهد کرد. از طرفی بار های هیدرولیکی و آلی زیاد می تواند بر عملکرد MBR تاثیر بگذارد.

از مزایای این روش:

۱- جداسازی کامل توده بیولوژیکی از آب

۲- حذف مخزن ته نشینی

۳- امکان کاهش حجم مخزن هوادهی به دلیل استفاده از MLSS بالا

۴- اشغال فضای بسیار کمتر نسبت به سایر روش های فرآیند لجن فعال می باشد.

 

فرآیند راکتور ناپیوسته متوالی (SBR)

SBR raymon 300x225 - پکیج تصفیه فاضلاب

فرآیند SBR نیز از انواع فرآیند لجن فعال متعارف است با این تفاوت که در این روش سیستم تصفیه فاضلاب از حالت پیوسته به حالت ناپیوسته تبدیل شده و تمامی عملیات تنها در یک مخزن انجام می شود. راکتور SBR دارای پنج مرحله پر شدن، هوادهی و واکنش، ته نشینی، تخلیه و در صورت نیاز برای افزایش مقاومت در برابر دبی های بالاتر دارای مرحله سکون نیز می باشد.

 

 

 

 

 

 

مزایای فرآیند SBR نسبت به لجن فعال متعارفی عبارت است از:

۱- امکان ساخت به صورت مدولار وجود دارد.

۲- عدم نیاز به واحد ته نشینی ثانویه و همچنین سیستم برگشت لجن

۳-می توان به عنوان سلکتور از این راکتور استفاده نمود تا از رشد میکرو ارگانیسم های رشته ای و عمل حجیم شدن لجن جلوگیری شود.

۴- برای ظرفیت های پایین از لحاظ اقتصادی بسیار مناسب می باشد.

۵- در این روش مقدار TSS به مقدار قابل توجهی کاهش می یابد و این امر باعث کاهش مقدار COD و BOD5 پساب خروجی نیز خواهد شد.

۶- پکیج های ساخته شده به روش SBR دارای قابلیت تغییر روش بهره برداری می باشند. یعنی می توان برای حذف مواد مغذی مختلف از این فرآیند در پکیج تصفیه فاضلاب استفاده نمود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و یا ثبت سفارش پکیج های تصفیه فاضلاب در ظرفیت ها و مدل های مختلف با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

۰۲۱-۴۴۱۷۹۴۵۵

 

 

مطالب مرتبط در زمینه پکیج تصفیه فاضلاب:

پکیج فاضلاب

تصفیه فاضلاب

تصفیه خانه فاضلاب

تصفیه فاضلاب صنعتی

 

 

نوشته های مفید در زمینه پکیج تصفیه فاضلاب:

مشکلات ته نشینی در فرایند لجن فعال

کربن فعال در تصفیه فاضلاب کاربردها و استفاده

تصفیه فاضلاب بهداشتی

فرایند EAAS

فرایند MBBR

فرایند IFAS

 

 

 

 

 

این صفحه را به اشتراک بگذارید