تصفیه آب شهرک ها و جوامع کوچک

تصفیه آب شهرک ها و جوامع کوچک با طراحی بهینه و ساخت سیستم های تصفیه آب با فرآیندهای نوین به منظور تامین آب شرب شهرک ها و جوامع کوچک مطابق با استانداردهای سازمان حفاظت و محیط زیست، با حداقل مصرف انرژی و راندمان تصفیه بسیار بالا.

تصفیه آب شهرک ها و جوامع کوچک عبارت است از حذف آلاینده ‌ها از آب تصفیه نشده جهت تولید آب قابل شرب، تا به‌ اندازه کافی برای حساس ‌ترین کاربردهای موردنظر، خالص و مناسب شود. این کاربرد ها معمولاً برای مصرف انسان می ‌باشد. مواردی که در طی فرآیند تصفیه آب آشامیدنی حذف می ‌شوند عبارتند از: جامدات معلق، باکتری ‌ها، جلبک ‌ها، ویروس ‌ها، قارچ ‌ها و نیز مواد معدنی هم‌ چون آهن، منگنز، سولفور و دیگر آلاینده‌ های شیمیایی مانند کود های شیمیایی.

در این ارتباط باید اقداماتی انجام پذیرد تا اطمینان حاصل شود که کیفیت آب نه‌ تنها پس از تصفیه بلکه پس از انتقال و توزیع نیز در حد قابل قبول می ‌باشد. بدین منظور برای برطرف کردن آلاینده‌ های باکتریایی در طول مرحله توزیع، لازم است که مقداری از مواد ضدعفونی کننده‌ در آب باقی بماند.

دستورالعمل ‌های سازمان بهداشت جهانی (WHO) معمولاً در سرتاسر دنیا برای الزامات کیفی آب آشامیدنی رعایت می ‌شود. علاوه ‌بر دستورالعمل ‌های (WHO) ، هر کشور، منطقه و یا هر مکانی که تأمین‌ کننده آب محسوب می ‌شود نیز دستورالعمل‌ هایی مخصوص به خود را رعایت می ‌کند تا آب آشامیدنی سالمی برای مصرف ‌کنندگان تهیه گردد.

شرکت مهندسی رایمون طراح و مجری سیستم تصفیه آب آشامیدنی برای واحدهای صنعتی ؛ نیمه صنعتی ، شهرک های صنعتی ، مجتمع های مسکونی ، هتل ها ، واحد های آموزشی و … در ظرفیت های مختلف مطابق با تکنولوژی روز دنیا می باشد .

 

raymon water treatment plant1 300x225 - تصفیه آب شهرک ها و جوامع کوچک

تصفیه مقدماتی

در تصفیه مقدماتی با توجه به کیفیت و کمیت آب خام مراحلی از قبیل آشغالگیری، تنظیم pH، انعقاد و لخته سازی، فیلتر شنی، فیلتر کربنی، فیلتر میکرونی و … در نظر گرفته می شود تا بخشی از آلایندگی های آب خام در این مرحله حذف گردد. شایان ذکر است در نظر گرفتن تصفیه مقدماتی و نوع فرآیند های انتخابی به منظور جلوگیری از آسیب رسیدن به غشای اسمز معکوس که در مرحله بعدی می باشد بسیار حائز اهمیت است.

 

 

raymon water treatment plant2 - تصفیه آب شهرک ها و جوامع کوچک

اسمز معکوس

امروزه برای تصفیه آب مورد استفاده در بخش های مختلف از جمله مناطق مسکونی، شهرک های صنعتی و … از سیستم اسمز معکوس استفاده فراوانی می شود. اساس کار این دستگاه‌ ها بر عبور مولکول های غیر یونی مثل آب از یک غشاء با روزنه ‌های بسیار ریز بنا شده است. این غشاءها به صورتی ساخته شده‌ اند که مولکول های خنثی را به راحتی از خود عبور می ‌دهند. به همین دلیل آب ورودی به سیستم، که دارای املاح مختلف است به آب تقریباً خالص تبدیل می ‌گردد. در سیستم اسمز معکوس، جریان ورودی یا خوراک (Feed) به دو جریان آب تصفیه شده (Permeate) و پساب غلیظ (Concentrated) یا (Brine) تبدیل می ‌شود.

 

 

raymon water treatment plant3 300x225 - تصفیه آب شهرک ها و جوامع کوچک

ضدعفونی

در تصفیه آب شهرک ها و جوامع کوچک از ضدعفونی کننده ها به منظور حذف میکروارگانیسم ها استفاده می شود تا در مواقع استفاده از پساب تصفیه شده در آبیاری و فضای سبز و … مشکلات زیست محیطی ایجاد نگردد. ضدعفونی موثر به کیفیت پساب تصفیه شده، غلظت ضدعفونی کننده، زمان ماند، نوع ضدعفونی کننده و …بستگی دارد. کلر، لامپ UV و ازن سه روش رایج و متداول در ضدعفونی می باشد. امروزه لامپ UV به دلیل راندمان بالا در حذف میکروارگانیسم ها، عدم استفاده از مواد شیمیایی و بهره برداری آسان بیشتر مورد توجه قرار گرفته است.

 

 

raymon water treatment plant4 300x200 - تصفیه آب شهرک ها و جوامع کوچک

مزایای سیستم

  • تولید آب آشامیدنی از منابع آبی مختلف با حداقل دور ریز
  • کیفیت آب تصفیه شده مطابق با استانداردهای سازمان بهداشت جهانی
  • فضای کم مورد نیاز
  • هزینه پایین
  • بهره برداری آسان
  • تمام اتوماتیک
  • کنترل هوشمند با استفاده از مانیتورینگ
  • مجهز به سیستم هشدار تعویض فیلترها

 

 

 

 

 

 

این صفحه را به اشتراک بگذارید