دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی

دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی مانند دستگاه تصفیه آب خانگی می باشد با این تفاوت که تعداد پمپ و ممبران آن بیشتر است. به طور کلی اساس عملکرد دستگاه های تصفیه آب به روش اسمز معکوس یکسان بوده و همه آنها با استفاده از غشاء یا ممبران نیمه تراوا عمل تصفیه آب را انجام می دهند.

ro4 raymon 300x169 - تصفیه آب نیمه صنعتی

اسمز واژه یونانی به معنای فشار دادن می باشد. همچنین در زیست شناسی فشار اسمزی تعریف شده است. فشار اسمزی نیرویی است که باید به مایع وارد شود تا مانع از حرکت آن مایع از بین غشاء نیمه تراوا گردد. غشای نیمه تراوا (ممبران) لایه ای است که خاصیت انتخابی دارد. یعنی آب را از خود عبور می دهد اما مانع از ورود املاح و مواد دیگر و یا باکتری ها می شود.

پدیده اسمز هنگامی رخ می دهد که غلظت دو محلول که در مجاورت یکدیگر قرار دارند یکسان نباشد. در این حالت، به طور معمول جریان از سمت محلول غلیظ به سمت محلول رقیق تر بر قرار است. مثل مدار الکتریکی که در آن الکترون ها از سمت ولتاژ بالاتر به سمت ولتاژ پایین تر حرکت می کنند. یا همچنین اگر دو محلول آب نمک با غلظت مختلف در مجاور همدیگر باشند آب از سمت محلولی که غلظت آب آن بیشتر است به سمتی که غلظت آب کمتر (مقدار نمک بیشتر) است جریان می یابد.

osmosis raymon 300x245 - تصفیه آب نیمه صنعتی

دستگاه تصفیه آب به روش اسمز معکوس

در دستگاه های تصفیه آب از روش اسمز معکوس استفاده می شود. همانطور که مشخص است این روش برعکس روش اسمز می باشد. در پدیده اسمز گفتیم غشاء نیمه تراوا تنها اجازه عبور آب را می دهد (فقط آب می تواند از غشاء عبور کرده و وارد محیط شود) در صورتی که ما برای تصفیه آب، نیاز داریم تا آب خالص از غشاء خارج و در واقع تصفیه شود، به همین دلیل از روش اسمز معکوس استفاده می کنیم. به این دلیل که بتوانیم بر فشار اسمزی غلبه کرده و آب را از غشاء عبور دهیم باید فشار زیادی به کار ببریم.

به هنگام عبور آب از غشاء ممکن است مواد در دام غشاء افتاده و باعث گرفتگی سطح غشاء بشوند به همین دلیل در این دستگاه ها از فیلتراسیون با جریان متقاطع استفاده می شود تا سطح غشاء شسته و گرفتگی آن برطرف شود.

در دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی و یا خانگی حدود ۹۵ تا ۹۹ درصد تمام املاح بوسیله عبور از ممبران حذف خواهند شد.

 

میزان فشار عبوری چگونه تعیین می شود؟

RO raymon 300x209 - تصفیه آب نیمه صنعتی

برای اینکه بدانیم دستگاه RO (اسمز معکوس) به چه میزان فشار برای غلبه بر فشار اسمزی نیاز دارد و عمل تصفیه به خوبی انجام شود، باید TDS محلول (کل مواد جامد محلول) را بدانیم. هر چقدر TDS آب بیشتر باشد باید فشار بیشتری اعمال کنیم تا آب از غشاء عبور کرده و به خوبی تصفیه شود.

میزان TDS آب قبل از ورود به مرحله عبور از ممبران، در واحدهای پیش تصفیه سنجیده شده و حتی ذرات بزرگتر از ۵ میکرون نیز در این واحد حذف می شوند.

اساس کار تمام دستگاه های تصفیه آب به روش اسمز معکوس یکسان بوده و همه آنها به وسیله ممبران یا غشاء نیمه تراوا عمل تصفیه آب را انجام می دهند. تنها تفاوت دستگاه های تصفیه آب در میزان حذف TDS می باشد، که در دستگاه های تصفیه آب نیمه صنعتی ضرورتی برای حذف صد در صد TDS و تبدیل آن به آب مقطر وجود ندارد به همین دلیل به دستگاه تصفیه نیمه صنعتی آب شیرین کن نمی گویند.

این صفحه را به اشتراک بگذارید