حذف رنگ از آب با استفاده از کربن فعال

برای حذف رنگ از آب روش های مختلفی وجود دارد. مانند اکسیداسیون به وسیله مواد اکسید کننده، انعقاد، فیلتراسیون و یا تبادل یون و … . اما ساده ترین و به صرفه ترین روش، حذف رنگ از آب با کربن فعال می باشد.

کربن فعال یا کربن اکتیو (Activated Carbon) از مواد دارای کربن بدست می آید. مانند پوسته نارگیل، مواد ذغالی، چوب، مواد خام پلیمری، قیر و … . پس از اینکه مواد ساخته شد عملیات فعال سازی بر روی آنها انجام می شود. فعالسازی با سه روش انجام می شود: فعالسازی به وسیله بخار، دی اکسید کربن و شیمیایی. پس از فعالسازی ماده تولیدی دارای سطح برخورد بالا و تخلخل بسیار می باشد.

این ساختار پوک و منفذی کربن فعال باعث شده که از این ماده به عنوان جاذب در فرآیندها جذب از فاز مایع و یا فاز گاز به کار برده شود. به طور کلی جذب در مواد به دو صورت انجم می شود:

۱- جذب به صورت نفوذ در ماده جاذب (Absorption)

۲- جذب بر روی سطح ماده جاذب (Adsorption)

جذب در کربن فعال به صورت سطحی بوده و این ویژگی باعث می شود که از کربن فعال برای حذف رنگ، کلر، بو و سایر مواد از آب استفاده شود.

کربن فعال انواع مختلفی دارد: کربن فعال پودری، دانه ای، قرصی و بلاک. که در حذف رنگ از آب با کربن فعال معمولا از نوع دانه ای و یا پودری که سطح تماس بیشتر و در نتیجه جذب بالاتری دارد، استفاده می شود.

برای مشاهده ویدیوی نحوه حذف رنگ از آب با کربن فعال روی ویدیوی زیر کلیک کنید.

 

مطالب مرتبط:

کاربرد کربن فعال در تصفیه فاضلاب

کلر زدایی با استفاده از کربن فعال

حذف رنگ از آب با کربن فعال
۵ (۱۰۰%) ۱ vote[s]
این صفحه را به اشتراک بگذارید