کلرزنی آب

وقتی که آب (آب چاه، آب شهر) از مراحل مختلف تصفیه می گذرد، بسته به اینکه به چه مصرفی می رسد باید در حد لزوم ضد عفونی گردد. برای مثال آب آشامیدنی بعد از تصفیه و حذف مواد معلق و محلول در آن باید از هرگونه آلودگی میکروبی نیز به دور باشد و از نظر بهداشتی و سلامتی هیچگونه خطری برای مصرف کننده نداشته باشد. بنابراین کلرزنی آب یکی از واحد های مهم تصفیه می باشد.

splashing water white 8290710 300x154 - کلرزنی آب

از بین بردن و یا غیر فعال کردن موجودات زنده ذره بینی و میکروارگانیسم های بیماری زا با عنوان ضد عفونی کردن آب شناخته می شود.

عمل ضد عفونی کردن آب با روش های زیر قابل اجرا می باشد:

۱- ضد عفونی با مواد شیمیایی که شامل افزودن کلر و ترکیبات آن، برم، ید و ازن می باشد.

۲- ضد عفونی با عوامل فیزیکی از جمله گرما، اشعه ماوراء بنفش و اشعه گاما.

 

روش های کلرزنی آب

متداول ترین روش ضدعفونی آب ها همچون آب چاه، کلرزنی آب یا کلریناسیون می باشد. ترکیبات مختلفی از کلر وجود دارد که هر کدام در شرایط مشخصی می توانند برای ضد عفونی آب استفاده شود. از جمله این ترکیبات می توان به هیپوکلریت سدیم و هیپوکلریت کلسیم، دی اکسید کلر و کلرآمین ها که از واکنش گاز کلر با آمونیاک حاصل می شوند، اشاره کرد.

dosing pump2 - کلرزنی آب

وقتی کلر به صورت گاز به آب تزریق می شود، هیدرولیز شده و هیپوکلریت اسید (HOCl) تشکیل می شود. هیپوکلریت اسید در آب نیز یونیزه شده، یعنی به یون های H و OCl تبدیل می شود. با توجه به شرایط آب از جمله PH و دما میزان یونیزاسیون متفاوت خواهد بود و چون خاصیت میکروب کشی HOCl نسبت به ClO خیلی بیشتر است، بنابراین می توان با تنظیم شرایط، درصد توزیع HOCl و ClO را به طور مطلوب کنترل کرد.

chlorination raymon - کلرزنی آب

همچین در صورت وجود آمونیاک در آب، کلر با آن وارد واکنش شده  و کلروآمین ها را تشکیل می دهد. بسته به PH، دما و نسبت اولیه کلر به آمونیاک ترکیبات متفاوتی از کلروآمین حاصل می شود. میزان ضد عفونی کنندگی کلروآمین ها نسبت به هیپوکلریت اسید کمتر می باشد.

ترکیبات کلر

ترکیبات دیگری از کلر نیز وجود دارد که برای ضد عفونی مورد استفاده واقع می شوند. از جمله سدیم هیپوکلریت یا آب ژاول که در یک محیط اسیدی به آب اضافه می شود، همچنین از کلسیم هیپوکلریت نیز استفاده می شود که در بخش کلرزنی فاضلاب در مورد این ترکیب بیشتر توضیح داده شده است.

میزان پودر کلر و یا آب ژاول مورد نیاز جهت گندزدایی، با توجه به مشخصات دریافتی توسط متخصصین ما محاسبه می شود. لطفا جهت کسب اطلاع از قیمت و مشاوره با ما تماس بگیرید.

۰۲۱-۴۴۱۷۹۴۵۵

calcium hypochlorite raymon 300x225 - کلرزنی آب

ضدعفونی آب- کلرزنی آب چاه- کلرزنی پساب- کلرزنی استخر- کلرزنی مخزن

یکی دیگر از ترکیبات کلر، دی اکسید کلر (ClO2) می باشد که استفاده از این ترکیب سبب می شود مواد سرطان زایی که در اثر استفاده دیگر ترکیبات کلر بوجود می آید، تشکیل نشود. دی اکسید کلر در یک محیط قلیایی و با PH بالا دارای خاصیت ضدعفونی کننده بیشتر می باشد. همچنین اگر با ترکیبات سولفید وارد واکنش شود، بو و مزه نا مطبوع آب را از بین می برد.

chlorine - کلرزنی آب

کلر زنی آب چاه

به طور معمول به ازای هر مترمکعب آب، ۲ تا ۵ گرم کلر تزریق می شود. باید توجه داشت چاه های سطحی آلودگی بیشتری نسبت به چاه های سطحی دارند. در مناطق زیادی بسیاری از افراد دسترسی به آب لوله کشی ندارند. جهت استفاده از آب چاه این آب توسط پمپ استخراج شده و پیشنهاد می شود پارامتر هایی نظیر میزان مواد معلق، نیترات و کلیفرم اندازه گیری شود. کلرزنی یکی از روش های گندزدایی آب بشمار می رود. در این روش کلر مانع از رشد میکروبی می گردد.

 

carbon raymon 300x300 - کلرزنی آبکلر زدایی

برای تضمین عمل ضدعفونی و بهداشت شبکه آب رسانی شهری، معمولا بعد از تصفیه آب مقداری کلر در آن باقی می گذارند. اما میزان آن باید کنترل شده و طبق استانداردهای موجود باشد.

بعد از عمل کلرزنی، ترکیبات کلر و مقدار اضافی آن بوسیله عمل کلرزدایی از آب حذف می شود. برای کلرزدایی از آب روش های مختلفی وجود دارد. از جمله افزودن ترکیبات گوگرد مثل SO2، متابی سولفات سدیم، تیوسولفات سدیم و فیلترهای کربنی(کربن فعال).

همچنین با توجه به اینکه آب برای چه مصرفی به کار برده می شود (آب شرب، استخر و …)، استاندارد کلر باقی مانده نیز متفاوت است.

 
گروه صنعتی رایمون سازنده انواع پکیج های کلرزنی و همچنین تامین کننده پمپ های تزریق (دوزینگ پمپ ها) با بهترین کیفیت می باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید.

پکیج کلرزنی گروه صنعتی رایمون

هدف ما ارائه خدمات با محوریت خلق ارزش های برتر برای گروه مشتریان می باشد.

با استفاده از پکیج کلرزنی رایمون با بروز ترین روش ها، کمترین قیمت و سریع ترین زمان، با بهترین کیفیت ضدعفونی کنید.

۰۲۱-۴۴۱۷۹۴۵۵

این صفحه را به اشتراک بگذارید