تصفیه فاضلاب صنایع پتروشیمی ؛ بهینه سازی و تصفیه فاضلاب های صنعتی با اتکا به دانش متخصصان و تکنولوژی های نوین به منظور جلوگیری از آلودگی محیط زیست.

Raymon Header chemical industry wastewater5 - تصفیه فاضلاب صنایع پتروشیمی

فاضلاب صنایع پتروشیمی آسیب جدی و جبران ناپذیری به محیط زیست وارد می کند، بنابراین تصفیه این فاضلاب ها ضروری به نظر رسیده و از اهمیت بالایی برخوردار می باشند. همچنین با توجه به بحران کمبود آب در حال حاضر، تصفیه پساب ها جهت استفاده مجدد بیش از پیش اهمیت پیدا کرده است.

تصفیه فاضلاب صنایع پتروشیمی

 

raymon chemical industry wastewater1 300x224 - تصفیه فاضلاب صنایع پتروشیمی

آشغالگیر

پیش تصفیه فاضلاب صنایع پتروشیمی شامل حذف کلیه موادی می باشد که به راحتی از فاضلاب قابل جمع آوری می باشد تا از صدمات احتمالی به تجهیزات مکانیکال از قبیل پمپ ها و … جلوگیری به عمل آید. این مواد شامل زباله، شاخه های درختان و  سایر اجسام بزرگ می باشد. با عبور فاضلاب ورودی موادی مانند قوطی، چوب، بسته های پلاستیکی و … حذف می گردند. در جوامع بزرگ و شهری از آشغالگیرهای مکانیکی و در جوامع کوچک معمولا از آشغالگیرهای دستی استفاده می شود. مش بندی آشغالگیرهای مکانیکی و دستی به منظور بهینه سازی در حذف ذرات جامد متفاوت می باشد.

 

raymon chemical industry wastewater2 300x224 - تصفیه فاضلاب صنایع پتروشیمی

تصفیه مقدماتی

تصفیه مقدماتی با توجه به نوع فاضلاب ورودی و میزان آلایندگی شامل فرآیند های ته نشینی اولیه و فیزیکو شیمیایی می باشد. در تصفیه فاضلاب صنایع پتروشیمی به منظور حذف ذرات معلق در فاضلاب از قبیل شن، ماسه، چربی و روغن و … مورد استفاده قرار می گیرد. هدف از طراحی تصفیه مقدماتی حذف بخش قابل توجهی از TSS ، COD و BOD می باشد تا در تصفیه ثانویه فرآیند حذف آلاینده ها بهینه گردد. در بعضی از مواقع استفاده از مواد شیمیایی به منظور انعقاد و لخته سازی باعث افزایش راندمان در حذف آلاینده ها می شود.

 

 

raymon chemical industry wastewater3 300x225 - تصفیه فاضلاب صنایع پتروشیمی

تصفیه بیولوژیکی

هدف از تصفیه بیولوژیکی در تصفیه فاضلاب صنایع پتروشیمی تنزل بار آلی فاضلاب صنایع پتروشیمی می باشد. عمدتا به منظور حذف بار آلی باکتری های هوازی در این مرحله با تامین اکسیژن مورد نیاز، آلاینده های موجود در فاضلاب را تجزیه می کنند. سیستم های بیولوژیکی هوازی به دو دسته رشد بیولوژیکی با بستر متحرک (MBBR)، لجن فعال با رشد چسبیده (IFAS) و رشد بیولوژیکی شناور (EAAS) طبقه بندی می شود. در MBBR مدیا شناور می باشد ولی در IFAS مدیا ثابت است.

 

 

raymon chemical industry wastewater4 300x225 - تصفیه فاضلاب صنایع پتروشیمی

ضدعفونی

در تصفیه فاضلاب صنایع پتروشیمی از ضدعفونی کننده ها به منظور حذف میکروارگانیسم ها استفاده می شود تا در مواقع استفاده از پساب تصفیه شده در آبیاری و فضای سبز و … مشکلات زیست محیطی ایجاد نگردد. ضدعفونی موثر به کیفیت پساب تصفیه شده، غلظت ضدعفونی کننده، زمان ماند، نوع ضدعفونی کننده و …بستگی دارد. کلر، لامپ UV و ازن سه روش رایج و متداول در ضدعفونی می باشد. در تصفیه فاضلاب با توجه به ارزان بودن کلر، از این روش استفاده می کنند. امروزه لامپ UV به دلیل راندمان بالا در حذف میکروارگانیسم ها، عدم استفاده از مواد شیمیایی و بهره برداری آسان بیشتر مورد توجه قرار گرفته است.

مطالب مرتبط در زمینه تصفیه فاضلاب صنایع پتروشیمی:

پکیج فاضلاب

پکیج تصفیه فاضلاب

تصفیه خانه فاضلاب

تصفیه فاضلاب صنعتی

نوشته های مفید در زمینه تصفیه فاضلاب صنایع پتروشیمی:

تصفیه فاضلاب صنایع هسته ای

فاضلاب صنایع نوشابه و آب میوه

تصفیه فاضلاب صنایع کاغذ سازی

فاضلاب قالیشویی

فاضلاب کارواش

حذف مواد دارویی از پساب تصفیه خانه فاضلاب

تصفیه فاضلاب کارواش

تصفیه صنایع رنگ و رزین

تصفیه فاضلاب صنایع فولاد و آبکاری

تصفیه فاضلاب صنایع دامداری و کشاورزی

تصفیه فاضلاب صنایع غذایی و لبنی

 

 

این صفحه را به اشتراک بگذارید