لامپ UV در فرآیندهای تصفیه آب و فاضلاب:

مقدمه:

پرتوهای الکترو مغناطیسی لامپ UV ،دارای طول موج هایی بین ۱۰۰تا۴۰۰ نانومتر می باشند. این پرتوها با توجه به اثرات بیولوژیکی بر بدن انسان ونیز کاربرد، به سه نوع UV-B ،UV-A و UV-C طبقه بندی می شوند.

AAEAAQAAAAAAAAgBAAAAJGYwNDgwOTAyLTY5Y2EtNDY5MC1hNDI0LTVkMWEwNmNmYWZhZQ 1 300x231 - لامپ UV

این دسته از پرتوها که جزء پرتوهای غیر یون ساز طبقه بندی می شوند برای اولین بار در سال ۱۹۴۰ به منظور کنترل میکروب ها در روشی جهت قطع انتقال عفونت از طریق هوا مورد استفاده قرار گرفت. طول موج های فرابنفش را می توان با ایجاد جرقه میان دو الکترود نزدیک به هم مس، نیکل و آلومینیوم با بمباران آنتی کاتد این فلزات به وجود آورد. لامپ پرفشار بخار جیوه با شیشه کوارتزی از دیگر چشمه های UV است.گونه دیگری از لامپ های فرابنفش که با آب خنک می شوند به لامپ های فرابنفش کرومایر معروفند. پرتوهای فرابنفش قابلیت تخریب DNA و ایجاد جهش های ژنی (موتاسیون) در ژن های میکروارگانیسم ها را دارا هستند. در بسیاری موارد برای میکروب کشی هوا،آب و سطوح از لامپ های UV-C استفاده می شود.

page02 DNA 300x221 - لامپ UV

مکانیزم عمل UV:

پرتوهای فرابنفش با استفاده از قوس های الکتریکی در لامپ بخار جیوه تولید می شوند.این پرتوها با اثر بر روی پرتو پلاسم سلول ها و آنزیم های درونی سلولی باعث تخریب آن ها شده و همچنین قادر است فرم های فعال باکتری،ویروس و اسپورها را غیر فعال و از تکثیر آن ها در محیط جلوگیری کند. به دلیل اینکه بسیاری از این میکروارگانیسم های بیماری زا کوتاه عمر هستند اگر تحت تابش UV قرار بگیرند غیر فعال شده(Deactivating) و از بین می روند.

همانطور که اشاره شد اشعه فرابنفش غیر یوننده است ولی میتوان در کنترل فیزیکی میکرو ارگانیسم ها مورد استفاده قرار گیرد. با این که نور UV سترون کننده نیست اما می تواند به عنوان یک عامل گندزدا مورد استفاده قرار گیرد. باکتری ها به علت داشتن پروتئین و نوکلئیک اسید قابلیت جذب مقادیر بالایی از اشعه را دارا هستند و به این ترتیب اگر باکتری در مسیر اشعه مذبور قرار گیرد به علت آسیب رسیدن به DNA آن از بین می رود.

لازم به ذکر است که میزان میکروب کشی اشعه فرابنفش به مدت زمان در معرض بودن و دوز اشعه وابسته است. همچنین بعضی از آندوسپورهای باکتریایی در برابر تابش اشعه فرابنفش  مقاوم هستند که علت این مقاومت  وجود موادی در پوشش اسپور آنهاست که سبب جذب اشعه می شود.به همین دلیل اشعه فرابنفش یک عامل استریل کننده نبوده اما میتواند به عنوان یک عامل گندزدا مورد استفاده قرار گیرد.

 

AA 300x198 - لامپ UV

استفاده از لامپ UV درتصفیه آب و تصفیه فاضلاب:

معمولا از اشعه فرابنفش جهت میکروب زدایی آب در کنار سایر روش های دیگر مانند کلر زنی و ازن زنی استفاده می شود. طول موج UV مورد استفاده در این روش ها معمولا بین ۲۵۰ تا ۲۷۰ نانومتر تنظیم می شود. در فرآیند گند زدایی آب توسط اشعه UV به دو روش عمل می کنیم: روش اول حالتی است که منبع تولید اشعه فرابنفش در خارج از محیط آبی قرار میگیرد و روش دوم که لامپ UV درداخل آب به صورت معلق قرار میگیرد.از لوله های کوارتزی به نام sleeve استفاده می کنند که از سرد شدن لامپ جلوگیری می کند. معمولا فرآیند ضد عفونی به این دو روش در حدود چند ثانیه به طول می انجامد.

اجزای اصلی لامپUV عبارتند از: لامپ، استوانه شیشیه ای، محفظه فولادی یا آلومینیوم ضد زنگ، آداپتور یا مبدل برق شهری به ۴،۶ یا ۸ ولت.

از روش لامپ های فرابنفش معمولا برای آب هایی با درصد آلودگی بالا استفاده می شود.لامپ های فرابنفش مختلف قابلیت تولید پرتوهایی با انرزی و طول موج های گوناگونی را دارا هستند.از کاربردهای لامپUV در تصفیه آب و تصفیه فاضلاب می توان به ضدعفونی کردن آب های آشامیدنی، ضدعفونی کردن پساب خروجی فاضلاب در فاضلاب های صنعتی اشاره نمود. این روش برای حذف و غیر فعال کردن میکروب ها و سایر میکروارگانیسم ها کاملا  سازگار با محیط زیست است.              (Environmentally safe technique)

 

لامپ یو وی شرکت زیست آب پژوهش

WhatsApp Image 2020 10 31 at 10.12.35 - لامپ UV

 

 

WhatsApp Image 2021 01 19 at 13.26.55 - لامپ UV

 

 

523d4e408d2a1960561288f199fd8ec1 l 300x225 - لامپ UV

مزایای استفاده از لامپ UV در تصفیه آب و فاضلاب:

_این روش با دقت بالایی تا۹۹% توانایی حذف و غیر فعال کردن میکرو ارگانیسم های بیماری زا را داراست ودر مقایسه با روش های کلر زنی دارای این مزیت مهم می باشد که در هنگام روند تابش فرابنفش هیچگونه مواد خطرناک سمی که در فرآیند گند زدایی با کلر تولید می شود، وجود ندارد.

_اشعه فرابنفش هیچگونه ماده اضافی در محیط برجا نمی گذارد و بر خلاف عملیات کلرزنی و گاز ازن نیازمند تانک های خارجی نیست.

_ضد عفونی شدن آب در لحظه تابش بدون هیچ گونه تغییرات در خواص فیزیک و شیمیایی آب انجام می شود.

_فرآیند ضدعفونی با روش uv در محدوده pH بین ۸.۵ – ۶ انجام می شود که مصرف آب تصفیه شده آن برای آشامیدن و بهبود عملکرد کبد بسیار مناسب است.

_از لامپ های uv برای ضدعفونی کردن آب در مصارف خانگی،صنعتی،بیمارستان ها،آزمایشگاه ها،صنایع غذایی،آرایشی و بهداشتی جهت استرلیزه کردن فیلترهای کربن و رزین های تبادل یونی به صورت گسترده استفاده می شوند.

 

 

این صفحه را به اشتراک بگذارید