تصفیه خانه فاضلاب چیست

تصفیه خانه فاضلاب چیست ؟ محلی است که فاضلاب از طریق شبکه جمع آوری فاضلاب برای انجام عملیات تصفیه و حذف آلاینده های موجود در آن جمع آوری می گردد. فرایند های تصفیه فاضلاب شامل فرایند های فیزیکی، بیولوژیکی و شیمیایی می باشد. امروزه با توجه به کمبود آب شرب در دسترس در جهان اهمیت تصفیه خانه های فاضلاب بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است امروزه در جهان، تصفیه خانه از ارکان مهم پیشرفت های مدنی محسوب می شود.

تصفیه فاضلاب را به مراحل پیش تصفیه، تصفیه اولیه و تصفیه ثانویه تقسیم بندی می کنند.

تصفیه خانه فاضلاب چیست آشغالگیر مکانیکی رایمون - تصفیه خانه فاضلاب چیست

آشغالگیر

آشغالگیرها دارای دو قسمت است که قسمت اول شامل میله هایی است که فاصله های آن ها  ۳۰ الی ۵۰ میلی متر است که وظیفه آن ها این است که از ورود مواد جامد بزرگ همچون پلاستیک، چوب، .. جلوگیری می کند

اولین واحد عملیات که عموما در تصفیه خانه های فاضلاب وجود دارد واحد آشغالگیری است. آشغالگیر دستگاهی است که معمولا دارای منافذی هم اندازه بوده و برای جدا کردن مواد جامد موجود در جریان ورودی فاضلاب به تصفیه خانه استفاده می شود.

قسمت دوم شامل توری است که فاصله هر کدام ۱۰ تا ۱۳ میلی لیتر است که باعث عدم ورود خرده های کوچک همچون شاخه و پوست و غیره جلوگیری می کند.

آشغالگیرها انواع مختلفی دارند که ازجمله آن ها می توان به آشغالگیرهای درشت(میله ای) آشغالگیرهای درشت دستی، میله ای مکانیکی ، زنجیری اشاره کرد.

 

 

تصفیه خانه فاضلاب چیست دانه گیر رایمون - تصفیه خانه فاضلاب چیست

دانه گیر

حوضچه های دانه گیری از ورود مواد دانه ای شامل شن، سنگ ریزه، خاکستر و مواد جامد جلوگیری به عمل می آورد، حذف دانه از فاضلاب ممکن است در حوضچه های دانه گیری و یا توسط جداسازهای گریز از مرکز صورت گیرد. از حوضچه های دانه گیری به منظور حفاظت تجهیزات مکانیکی از سایش، کاهش رسوب در مسیر کانال ها و آب گذر ها و کاهش دفعات تخلیه هاضم ها که به دنبال تجمع بیش از حد دانه ها انجام می شود در نظر گرفته می شود.

سه نوع کلی از حوضچه های دانه گیری وجود دارد: جریان افقی با شکل مستطیلی یا مربعی، توام با هوادهی و یا نوع جریان گردابی.

 

 

تصفیه خانه فاضلاب چیست ته نشینی رایمون - تصفیه خانه فاضلاب چیست

ته نشینی اولیه

واحدی است که در آن با استفاده از نیروی ثقل مواد جامد معلق جدا می شود. زمان ماند بین ۴۵ دقیقه تا ۲ ساعت می باشد. ته نشینی برای حذف ذرات بزرگتر از ۱۰ میکرومتر بکار می رود.

عوامل موثر بر فرایند ته نشینی:

۱-بارسطحی ۲- عمق حوضچه ۳-شکل حوضچه

بار سطحی برابر است با مقدار  سیالی که در واحد زمان از واحد سطح عبور می کند. هر چقدر بار سطحی کمتر باشد راندمان بیشتر است. واحد ته نشینی بر اساس بار سطحی طراحی می شود.

عمق حوضچه ته نشینی متناسب با جریان هیدرولیکی ورودی طراحی می شود و معمولا بین ۳ تا ۵ می باشد؛ زیاد بودن بیش از حد عمق ته نشینی باعث کاهش راندمان می شود.

شکل حوضچه ته نشینی می تواند دایره ای، مستطیلی و یا مربعی باشد؛ که هر کدام از آن ها می تواند مزایا و معایب خود را داشته باشد.

مخازن ته نشینی اولیه که به صورت پر بازده طراحی و ساخته شده باشند باید بتوانند ۵ تا ۷۰ درصد از مواد جامد معلق و ۲۵ تا ۴۰ درصد از BOD را حذف کنند.

 

تصفیه خانه فاضلاب چیست هوادهی رایمون - تصفیه خانه فاضلاب چیست

هوادهی

در تصفیه خانه های فاضلاب از هوادهی برای انتقال هوا به فاضلاب استفاده می کنند. با استفاده از بلوئر و دیفیوزر هوا را به فاضلاب منتقل می شود، با هوادهی، اکسیژن مورد نیاز برای فعالیت میکروارگانیسم ها و تجزیه بیولوژیک مواد آلی توسط آن ها فراهم می شود. سیستم های مورد استفاده در هوادهی به عملکرد مورد نظر، نوع و شکل هندسی رآکتور و هزینه های نصب و بهره برداری بستگی دارد.

دو روش اصلی هوادهی عبارتند از: وارد کردن هوا یا اکسیژن خالص به فاضلاب با استفاده از پخش کننده های مستغرق ۲-ایجاد تلاطم مکانیکی فاضلاب به صورتی که انحلال هوا از جو را افزایش دهد.

 

 

تصفیه خانه فاضلاب چیست ته نشینی ثانویه رایمون 280x280 1 - تصفیه خانه فاضلاب چیست

ته نشینی ثانویه

در ته نشینی ثانویه هدف حذف لخته های بیولوژیکی تولید شده است. در فرایند لجن فعال از ته نشینی ثانویه برای جداسازی آب از لجن استفاده می شود، و مقداری از لجن دوباره به حوض هوادهی باز می گردد تا مواد مغذی لازم جهت رشد میکروارگانیسم ها و فعالیت آن ها در جهت حذف مواد آلی را فراهم کند. همچنین مقداری از لجن برای تغلیظ و خشک کردن  به هاضم می رود.

 

 

 

 

 

AAEAAQAAAAAAAAgBAAAAJGYwNDgwOTAyLTY5Y2EtNDY5MC1hNDI0LTVkMWEwNmNmYWZhZQ 1 300x231 - تصفیه خانه فاضلاب چیست

گندزدایی

گندزدایی واحدی است که عموما در مرحله نهایی تصفیه فاضلاب از آن استفاده می شود، گندزدایی انواع فیزیکی و شیمیایی دارد که از جمله گندزدا های شیمیایی می توان به کلر و ازن اشاره کرد، کلر به دلیل ارزان بودن متداول ترین ماده استفاده شده در گندزدایی است، اما وجود کلر باقیمانده در آب ممکن است باعث بروز بیماری هایی شود به همین جهت متخصصان به دنبال جایگزین هایی برای کلر بوده اند که از جمله آن ها می توان به لامپ UV اشاره کرد که از جمله گندزدا های فیزیکی محسوب می شود.

 

 

 

 

این صفحه را به اشتراک بگذارید