پکیج تصفیه فاضلاب انسانی

پکیج تصفیه فاضلاب انسانی با در نظر گرفتن پارامتر های کمی و کیفی ورودی فاضلاب خام و نیز هدف از تصفیه آن، با طی کردن سلسله مراتب مشخصه طراحی می شوند.

پکیج تصفیه فاضلاب انسانی 1024x576 - پکیج تصفیه فاضلاب انسانی

فاضلاب انسانی یا فاضلاب بهداشتی در واقع شامل شاخه هایی از فاضلاب می شوند که منشا آن ها جوامع انسانی هستند. به عبارتی دیگر ترکیبی از دو نوع پساب به نام های آب سیاه (فاضلاب خروجی از توالت) و آب خاکستری (پساب خروجی از آشپزخانه، لباسشویی، ظرفشویی و روشویی) که می تواند شامل آلاینده های میکروبی، دارویی یا مواد شوینده باشد.

انتخاب فرآیند مناسب و طراحی سازه

در ابتدا بایستی با در نظر گرفتن مشخصات فاضلاب ورودی و خروجی، بهینه ترین و مناسب ترین فرآیند انتخاب شده و مشخصات کامل فنی آن ارائه شود.

فرآیند های متداول به کار رفته در پکیج تصفیه فاضلاب انسانی، از نوع لجن فعال می باشد. بدیهی است که این نوع فاضلاب ها، مشخصه کیفی تقریبا ثابتی دارند که از این رو فرآیند های محدودی جهت به کارگیری در دسترس خواهد بود. در صورتی که فاضلاب صنعتی وارد فاضلاب انسانی شده باشد، در صورت امکان میتوان با پیش تصفیه مناسب، کیفیت فاضلاب صنعتی را به استاندارد فاضلاب انسانی نزدیک نمود تا بتوان با فرآیندی مشابه فاضلاب ادغامی را تصفیه نمود.

زیرمجموعه های فرآیند لجن فعال از مناسب ترین فرآیند های موجود جهت به کار گیری در پکیج تصفیه فاضلاب انسانی می باشد. چندی از متداول ترین و کاربردی ترین فرآیندهای مورد استفاده که بنا به دبی و کیفیت فاضلاب انتخاب می شوند، در زیر شرح داده شده است:

فرآیند لجن فعال با هواده گسترده (EAAS)

این نوع از فرآیند ها با ایجاد هوادهی گسترده در یک مخزن توسط دستگاه های بلوئر و دیفیوزر، شرایط هوازی را برای تصفیه بیولوژیکی فاضلاب فرآهم می سازند. این فرآیند ها راندمان بسیار بالایی دارند و توانایی حذف درصد عمده ای از BOD را دارا هستند. این نوع از فرآیند ها در دبی های نسبتا پایین و متوسط فاضلاب بسیار مناسب هستند و زمان ماند مورد نیاز در مخزن هوادهی، بین ۱۸ تا ۲۲ ساعت در نظر می گیرند که در فاضلاب های بیمارستانی این مقدار بایستی چند درصد بالاتر باشند تا فرآیند به طور کامل صورت گیرد و نیز بویی به فضای اطراف انتشار پیدا نکند. عموما در پکیج تصفیه فاضلاب انسانی در بیمارستان ها، یک واحد آنوکسیک با زمان ماند بین ۲ تا ۵ ساعت جهت حذف ترکیبات نیتروژن دار اضافه می کنند که این فرآیند MLE یا لجن فعال با نیتریفیکاسیون نام خواهد داشت.

extended aeration process - پکیج تصفیه فاضلاب انسانی

رآکتور بیوفیلمی با بستر متحرک (MBBR)

در این روش دو فرآیند لجن فعال و بیوفیلتر، جهت ایجاد شرایط هوازی و تشکیل بیوفیلم در کنار هم به کار گرفته شده اند. این نوع از فرآیند ها لجن بسیار کمی تولید می کنند و نیاز به زمان ماند کمتر (در حدود یک سوم در فرآیند EAAS) و در نتیجه حجم مخزن کمتری هستند. این روش عموما برای تصفیه فاضلاب با دبی های نسبتا بالا به کار گرفته می شود.

نکته قابل توجه این است که جهت تصفیه فاضلاب های خاص مانند فاضلاب های بیمارستان نمی توان از این روش بهره برد. زیرا در این نوع از فاضلاب ها باکتری رشته ای وجود دارند که سبب تشکیل گرفتگی های ممتد از منافذ مدیا های شناور می شوند و عملا بهره برداری از سیستم تصفیه فاضلاب را دچار مشکل می کنند.

1200 1024x731 - پکیج تصفیه فاضلاب انسانی

با در نظر گرفتن نوع فرآیند، ابعاد و شکل مخازن موردنیاز و نیز مکان در دسترس جهت جانمایی پکیج تصفیه فاضلاب انسانی، اطلاعات و مشخصات دقیق سازه پکیج استخراج خواهد شد.

جنس پکیج تصفیه فاضلاب انسانی

جنس سازه پکیج تصفیه فاضلاب انسانی شرکت رایمون که عموما برای جوامع کوچک مورد استفاده قرار می گیرد، از جنس فلزی با پوشش سه لایه می باشد. که هر لایه در جایگاه خود نقش منحصر به فردی در حفاظت از پکیج فلزی در طولانی مدت دارد. جنس پوشش بر روی سازه پکیج بنا به شرایط محیطی که در معرض آن قرار می گیرد به دو دسته داخلی و خارجی تقسیم می شود:

پوشش داخلی

لایه اول (داخلی ترین) جهت جلوگیری از خوردگی و زنگ زدگی بدنه فلزی پکیج دیده شده است. لایه دوم (میانی) جهت پوشش کلی تر می باشد و حالت یکدستی به بدنه پکیج می دهد. این لایه واسطه اتصال بین دو لایه دیگر است. لایه سوم (خارجی ترین) که مستقیما در معرض سیال موردنظر (فاضلاب) قرار می گیرد نه تنها مقاوم در برابر فاضلاب و سیالات اسیدی و خورنده می باشد بلکه منافذ ناشی از دو لایه دیگر را به بهترین شکل پوشش می دهد.

پوشش خارجی

دو لایه داخلی مشابه با موارد به کار رفته در پوشش داخلی می باشد اما لایه سوم که مستقیما در معرض شرایط محیطی حاکم در محل پروژه قرار می گیرد، توانایی مقاومت در برابر عوامل محیطی چون باران و اشعه خورشید را دارند. علاوه بر این به ظاهر پکیچ آراستگی و زیبایی می بخشد.

انتخاب تجهیزات

با در دست داشتن اطلاعات کلی از مشخصات فنی پکیج، می توان نوع تجهیزات مورد نیاز را برای به کارگیری در پکیج تصفیه فاضلاب انسانی مشخص نمود.

از تجهیزات مهم و اصلی در پکیج، پمپ خوراک جهت پمپاژ به پکیج می باشد که با دانستن دبی فاضلاب ورودی می توان پمپ مناسب را که بایستی هد کافی را برای ورود به پکیج تامین کند، انتخاب نمود. که برای افزایش عمر آن عموما یک عدد به عنوان رزرو در کنار آن استفاده می شود. گام مهم تر در تامین تجهیزت انتخاب بلوئر و دیفیوزر ها می باشد که پایه اصلی فرآیندهای بیولوژیکی هستند و بر اساس مشخصه کیفی فاضلاب، دبی آن و نیز مخزن هوادهی انتخاب می شوند. سایر تجهیزات مکانیکال و الکتریکال نیز به همین ترتیب بر اساس مشخصات فاضلاب انتخاب می گردند. در نهایت نیز تابلو برق جهت کنترل تصفیه خانه بر اساس مشخصه های الکتریکال تجهیزات به کار رفته انتخاب می گردد.

تجهیزات پکیج تصفیه فاضلاب انسانی 1024x576 - پکیج تصفیه فاضلاب انسانی

از آنجایی که این تجهیزات بنای اصلی پکیج تصفیه فاضلاب انسانی می باشد، شرکت صنعتی رایمون از مرغوب ترین برندهای جهانی در این عرصه بهره می گیرد.

سایر متعلقات

پس از طراحی اصلی پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی، انتخاب جنس و انتخاب تجهیزات متناسب با آن، بایستی سایر متعلقات مربوطه همانند مواردی چون نردبان اصلی، پل دسترسی، هندریل های محافظ و اتاق کنترل (جهت جانمایی برخی از تجهیزات) در نظر گرفته شود تا بهره وری از آن جهت فعالیت های اپراتوری تسهیل گردد.

گروه صنعتی رایمون با کادری جوان و مجرب این افتخار را دارد با ارائه پکیج تصفیه فاضلاب با نازلترین قیمت به همراه کیفیت بالا خدمتگزار کلیه کارفرمایان حقیقی و حقوقی باشد.

جهت کسب اطلاع از قیمت پکیج تصفیه فاضلاب انسانی مورد نظر با ما تماس بگیرید.

این صفحه را به اشتراک بگذارید