کلرزنی فاضلاب

در فاضلاب میکروارگانیسم ها و پاتوژن های بیماری زای بسیار وجود دارد و اگر کلرزنی فاضلاب انجام نشود می تواند بر سلامتی انسان و محیط زیست تاثیرات سوء بگذارد. کلر تنها روش گندزدایی در تصفیه فاضلاب نیست اما تا حدود ۹۹-۹۸ درصد باعث از بین رفتن میکروارگانیسم ها می شود. دیگر روش های گندزدایی استفاده از لامپ (UV (ultraviolet و همچنین ازن می باشد.

chlorine3 raymon 300x113 - کلرزنی فاضلاب

از بین سایر روش ها کلرزنی به صورت وسیع تری در گندزدایی فاضلاب بخصوص فاضلاب بهداشتی-انسانی کاربرد دارد. کلر مصرفی برای گندزدایی فاضلاب به چند شکل وجود دارد: کلر گازی (Cl2)، هیپوکلریت و ترکیبات آن (-OCl) و دی اکسید کلر (ClO2)

chlorine raymon 300x169 - کلرزنی فاضلاب

مزایای استفاده از کلر

۱- سهولت در تهیه کلر

۲- مقرون به صرفه بودن نسبت به سایر روش ها

۳- بهره برداری آسان

۴- تاثیرگذاری بالا در گندزدایی

۵- میزان تزریق کلر قابلیت انعطاف و تغییر دوز دارد.

۶- کلر باقی مانده در پساب تصفیه شده می تواند تا مدت بیشتری حتی بعد از تصفیه اولیه عمل گندزدایی را انجام دهد، ولی اگر پساب تصفیه شده برای پرورش آبزیان و یا رودخانه استفاده شود، به دلیل سمی بودن کلر باید کلرزدایی در صورت نیاز انجام گردد. کلر زدایی با افزودن ترکیبات گوگردی مانند SO2، تیوسولفات سدیم، متا بی سولفات سدیم و همچنین عبور از فیلتر کربنی انجام می شود.

chlorine2 raymon 300x225 - کلرزنی فاضلاب

کلر گازی معمولا به علت خطرات بسیار زیادی که دارد از جمله مسمومیت اپراتور و کارگران تصفیه خانه و نیاز به توجه و مراقبت زیاد برای حمل و نقل، کمتر استفاده می شود.

هیپوکلریت معمولا به دو شکل استفاده می شود. ۱) هیپوکلریت سدیم ۲) هیپوکلریت کلسیم

هیپوکلریت کلسیم به صورت قرصی و پودری وجود دارد و باید ابتدا در آب حل و سپس در گندزدایی فاضلاب مصرف شود. میزان انحلال پذیری آن ۲۰ گرم در ۱۰۰ میلی لیتر آب می باشد.

معمولا در کلرزنی فاضلاب باید غلظت کلر در فاضلاب ۸ میلی گرم بر لیتر (ppm) و زمان ماند کلر در حدود نیم ساعت باشد. برای اینکه غلظت کلر به حد مورد نظر برسد در مخزنی محلول کلر را به غلظت مورد نیاز رسانده و پس از آماده سازی به وسیله پمپ های تزریق (دوزینگ پمپ ها) در زمان مشخص به فاضلاب تزریق می کنیم تا عمل گندزدایی به خوبی انجام شود.

گروه صنعتی رایمون سازنده انواع پکیج های کلرزنی و همچنین تامین کننده پمپ های تزریق (دوزینگ پمپ ها) با بهترین کیفیت می باشد.
هدف ما ارائه خدمات با محوریت خلق ارزش های برتر برای گروه مشتریان می باشد.

 

این صفحه را به اشتراک بگذارید